ЄС погодив будівництво супутникової мережі Iris² на заміну Starlink Ілона Маска
Європа запускає свою найамбітнішу космічну програму за останнє десятиліття, підписавши контракт на будівництво супутникової мережі вартістю 10,6 млрд євро.
Як пише Financial Times, Iris² має скласти конкуренцію Starlink Ілона Маска у наданні високошвидкісного зʼєднання європейським урядам та громадянам.
Відео: EU Space and Defence
Видання зазначає, що переговори були напруженими, зі суперечками про зростання витрат і ризиків, а також про те, як буде поділено роботу.
У понеділок Європейська комісія встановила ціну програми в 10,6 млрд євро, з яких:
- 61% (6 млрд євро) фінансується державою, ;
- залишок (4,1 млр євро) надходить від французького промислового консорціуму SpaceRise на чолі з Eutelsat , Hispasat (Іспанія) та SES (Люксембург).
Спочатку вартість проекту Iris² оцінювалася приблизно 6 млрд євро.
Європейське космічне агентство надасть 550 млн євро. Частина інвестицій ЄС залежатиме від схвалення держав-членів блоку.
Очільник управління Єврокомісії з оборони, промисловості та космосу Тімо Песонен наголосив на стратегічній важливості для Європи власної космічної комунікаційної мережі.
Повідомляється, що компанія SpaceRise, до якої входять європейські космічні та комунікаційні компанії Airbus, Deutsche Telekom, Telespazio та Thales, отримає 12-річну концесію на проектування, будівництво та експлуатацію Iris².
Проект розмістить 290 супутників на низьких і середніх навколоземних орбітах. Більшість його потужності буде виділено на комерційну широкосмугову послугу, що пропонується супутниковими операторами підприємствам і домогосподарствам. Але істотна частка буде виділена на безпекові сервіси, що підтримують урядові програми, такі як спостереження та управління кризами.
Французький супутниковий оператор Eutelsat, який розраховує на допомогу Iris² у фінансуванні розробки наступного покоління супутників OneWeb, інвестує 2 млрд євро в проект як найбільший приватний інвестор.
Нагадаємо: Iris² – третій великий інфраструктурний проект Європи у космосі після навігаційної системи Galileo та Copernicus, найбільшої у світі мережі спостереження.
У своєму звіті про конкурентоспроможність Європи, опублікованому у вересні 2023 року, колишній премʼєр-міністр Італії Маріо Драгі дійшов висновку, що супутниковий широкосмуговий звʼязок Starlink Ілона Маска, в рамках якого понад 6000 космічних супутників надають послуги звʼязку більш ніж у 100 країнах, «підриває роботу європейських операторів звʼязку та виробників».
ЄС стурбований залежністю від приватної компанії після того, як військові по всьому світу виявили інтерес до Starlink. План, реалізований через державно-приватне партнерство, спрямований на те, щоб Iris² став європейською альтернативою Starlink..
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьВійна
Загалом протягом минулої доби відбулось 245 бойових зіткнень.
17.12.2024 - 07:48
Війна
Влучань не зафіксовано, інформація щодо руйнувань чи постраждалих не надходила.
16.12.2024 - 09:45