Верховна Рада ухвалила закон про мобілізацію

Головна > Закон > Верховна Рада ухвалила закон про мобіліз...
Author

Назар Лазебний

11.04.2024, 10:56
Shares

3

Views

837

У ЗСУ пояснили, як зараз триває мобілізація в Україні
ВВС

Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроект № 10449 про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку.

Про це повідомляє Укрінформ з посиланням на народного депутата України від парламентської фракції "Голос" Ярослава Железняка.

За його словами, законодавчу ініціативу підтримали 283 народні депутати.

Відповідно до ухваленого закону, право на відстрочку надається:

 • заброньованим;
 • визнаним особами з інвалідністю або відповідно до висновку ВЛК тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров’я на термін 6-12 місяців;
 • жінкам та чоловікам, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість зі сплати аліментів;
 • жінкам та чоловікам, які мають дитину (дітей) віком до 18 років, якщо другий з батьків такої дитини (дітей) помер, позбавлений батьківських прав, визнаний зниклим безвісти або безвісно відсутнім, оголошений померлим, відбуває покарання у місцях позбавлення волі, а також коли особа самостійно виховує та утримує дитину за рішенням суду або запис про батька такої дитини здійснений на підставі частини першої статті 135 Сімейного кодексу України;
 • жінкам та чоловікам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям, які виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років;
 • жінкам та чоловікам, опікунам, піклувальникам, прийомним батькам, батькам-вихователям, які виховують дитину, хвору на тяжкі хвороби;
 • жінкам та чоловікам, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина, яка є особою з інвалідністю I чи II групи;
 • опікунам особи, визнаної судом недієздатною;
 • особам які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи;
 • особам які мають дружину (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю ІІІ групи, встановленої внаслідок онкологічного захворювання, відсутності кінцівок (кінцівки), кистей рук (кисті руки), стоп ніг (стопи ноги), одного з парних органів, або за наявності у особи з інвалідністю ІІІ групи онкологічного захворювання, психічного розладу, церебрального паралічу або інших паралітичних синдромів;
 • які мають одного зі своїх батьків з інвалідністю І чи ІІ групи, або одного з батьків дружини (чоловіка) з числа осіб з інвалідністю І чи ІІ групи за умови відсутності інших осіб, які не є військовозобов'язаними та відповідно до закону зобов'язані їх утримувати (крім випадків, якщо такі особи самі є особами із інвалідністю, потребують постійного догляду, перебувають під арештом (крім домашнього арешту), відбувають покарання у вигляді обмеження чи позбавлення волі). У разі відсутності невійськовозобов'язаних осіб здійснювати догляд за особою з інвалідністю І чи ІІ групи може лише одна особа з числа військовозобов'язаних за вибором такої особи з інвалідністю;
 • членам сім’ї другого ступеню споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи, зайняті постійним доглядом за нею (не більше одного та за умови відсутності членів сім’ї першого ступеню споріднення або якщо члени сім’ї першого ступеню споріднення самі потребують постійного догляду за висновком медико-соціальної експертної комісії чи лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я). У разі відсутності членів сім’ї першого та другого ступеню споріднення норма цього абзацу поширюється на членів сім’ї третього ступеню споріднення особи з інвалідністю I або ІІ групи;
 • жінкам та чоловікам, які мають дитину (дітей) віком до 18 років і чоловіка (дружину), який (яка) проходить військову службу.

Серед мотиваційних норм закон містить положення, в яких передбачена можливість самостійно обрати підрозділ для військовозобов’язаних, які підпишуть контракт з Міноборони.

Законом передбачається додаткова відпустка та винагорода за знищення або захоплення озброєння чи техніки противника, розмір буде встановлено на рівні закону та урядових підзаконних актів.

Надається щорічна основна відпустка частинами протягом календарного року, і основна безперервна частина має становити не менш ніж 15 календарних днів.

Встановлюється врахування у вислугу років одного місяця служби за три місяці за перебування безпосередньо в районах бойових дій під час дії воєнного стану.

Передбачається додаткова відпустка розміром у 90 календарних днів без поділу на частини, за бажанням, після звільнення з полону із збереженням грошового забезпечення.

Зазначається, що у разі необхідності довготривалого лікування за кордоном буде можливість пройти військово-лікарську комісію дистанційно, а відповідна довідка ВЛК буде підставою для збереження грошового та матеріального забезпечення.

Передбачено право на демобілізацію осіб з інвалідністю та тих, хто був звільнений з ворожого полону.

Водночас законодавці встановили розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі військовослужбовця на рівні 15 млн грн.

Також законом передбачено право на одноразову компенсацію 50% від першого внеску за іпотечним кредитом та додатково 100 тис. грн після першого року військової служби та ще 100 тис. грн після другого.

Документом встановлюється, що обмежено придатні військовозобов'язані повинні пройти повторну ВЛК протягом 12 місяців після набрання законом чинності.

Наголошується, що військовозобов'язані, яким встановлено II або III групу інвалідності після 24 лютого 2022 року (крім військовослужбовців), підлягають повторному медичному огляду для визначення придатності до служби.

Встановлюються обмеження надання консульських послуг для чоловіків віком від 18 до 60 років без військово-облікових документів.

Регламентується, що на вимогу ТЦК чоловікам, які не оновлюють військово-обліково дані та ухиляються від мобілізації, зможуть обмежувати право на керування транспортними засобами.

Серед обов’язків військовозобовʼязаних громадян законодавець встановив проходження медогляду під час мобілізації, уточнення своїх даних в ЦНАП/ТЦК СП/електронному кабінеті військовозобовʼязаного.

Водночас горомадяни зобов’язані постійно мати із собою під час дії воєнного стану військово-обліковий документ.

При цьому Рада 227 голосами народних депутатів прибрала з закону норму про звільнення з військової служби через 36 місяців.

Нагадаємо: 7 лютого Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт №10449 "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку"

Google News
ІНФОКУРС

Читайте нас у Google News

ПІДПИСАТИСЬ
Telegram
ОПЕРАТИВНІ НОВИНИ 🎉

Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!

Нагадуємо

Дивитись
Theme

Війна

Військові РФ обстріляли склад із зерном на Херсонщині

Протягом двох минулих тижнів російські військові спалили щонайменше 75 гектарів пшениці на деокупованій території області.

11.07.2024 - 17:31

Arrow
Theme

Війна

Сили оборони вночі знищили 6 ударних БпЛА над Україною

Ворожі ударні БпЛА були збиті у Миколаївській, Хмельницькій, Львівській та Івано-Франківській областях.

11.07.2024 - 08:21

Arrow

Вас це може зацікавити