Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт про мобілізацію

Головна > Закон > Верховна Рада ухвалила в першому читанні...
Author

Марія Куренко

07.02.2024, 13:37
Shares

3

Views

753

У ЗСУ пояснили, як зараз триває мобілізація в Україні
ВВС

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроєкт "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку"

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.

За його словами, ухвалення відповідного проєкту закону в першому читанні підтримали 243 парламентарії.

Законопроект прийнято без пропозицій Комітету. Далі внесення правок 14 днів до 21 лютого і далі друге читання.

"Тобто найбільш ймовірно буде прийнято законопроект в цілому в останній тиждень лютого, підписаний на початку березня і вступить в силу через місяць, тобто у квітні", - зазначив нардеп.

Голосування по фракціям:

 • Слуга народу- 178;
 • Европейська солідарність - 0;
 • Батьківщина - 0;
 • Платформа за життя та мир- 17;
 • За майбутнє - 7;
 • Голос - 3;
 • Довіра - 18;
 • Відновлення України - 12;
 • Позафракційні - 8.

Що передбачено законопроєктом?

У документі передбачена зміна призовного віку громадян з 27 до 25 років.

Пропонується запровадження обов’язкової реєстрації електронного кабінету призовника, військовозобов’язаного, резервіста. Електронний кабінет має бути створений на базі реєстру військовозобов'язаних "Оберіг".

Проєкт закону регламентує, що військовозобов’язані впродовж 60 днів з дати початку проведення мобілізації зобов’язані уточнити свої облікові дані через центр надання адміністративних послуг, в електронному кабінеті або в територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем проживання або перебування. Особа може переїжджати в інші міста без дозволу ТЦК, проте після переїзду має стати на облік за новою адресою.

Крім того пропонується встановити, що повістка про виклик до ТЦК та СП може надсилатись через електронний кабінет. Днем її вручення вважатиметься день вручення повістки під розписку або день отримання ТЦК та СП повідомлення про доставлення повістки до електронного кабінету.

У разі, якщо громадянин добровільно впродовж 10 календарних днів з дня вручення вимоги не з’явився до відповідного ТЦК та СП (закордонної дипломатичної установи України, якщо громадянин перебуває за кордоном), то територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертатиметься до суду щодо запровадження низки тимчасових обмежень для такої особи, зокрема:

 • у праві виїзду за кордон;
 • у праві керування транспортними засобами;
 • щодо накладення арешту на кошти та інші цінності особи – на строк до виконання зобов’язань на вимогу ТЦК та СП.

Після мобілізації всі громадяни мають проходити обов'язкову військову підготовку 2-3 місяці. Особа не може бути відправлена відразу на фронт після мобілізації.

Документом також пропонується надати право засудженим особам, які звільнені від відбування покарання з випробуванням, за бажанням бути призваними на військову службу за призовом під час мобілізації.

Пропонується визначити чіткий термін служби на період воєнного стану. Зокрема, військовослужбовці зможуть звільнитися у зв’язку із закінченням строку служби (якщо не висловили бажання продовжувати військову службу) – у разі безперервної служби під час дії воєнного стану протягом 36 місяців. Добровольці по мобілізації матимуть відстрочку на 2 місяці для вирішення особистих питань і підготовки до мобілізації.

Передбачається, що на особливий період не підлягатимуть призову під час мобілізації:

 • здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формами навчання і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий без урахування спеціальності (фаху);
 • інтерни та докторанти;
 • педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти;
 • наукові та науково-педагогічні співробітники, котрі працюють не менше ніж на 0,75% ставки;
 • жінки та чоловіки, на утриманні яких троє і більше дітей, а також ті, які мають дітей до 18 років, якщо другий з батьків помер, позбавлений батьківських прав або зник безвісти;
 • опікуни дітей з різними розладами та хворобами;
 • опікуни дітей з інвалідністю 1 та 2 групи;
 • опікуни недієздатних осіб, члени сім'ї (не більше однієї особи) першого ступеня спорідненості особи з інвалідністю 1 та 2 групи;
 • особи, чиї близькі родичі загинули або зникли безвісти під час воєнного стану і АТО.

Люди з інвалідністю всіх груп звільнені від військової служби.

Згідно з законопроєктом, військовослужбовцям під час дії воєнного стану передбачається щорічна основна 30-денна відпустка протягом календарного року. Вона може надаватися частинами, проте має становити не менше 15 календарних днів. Також надається відпустка за сімейними обставинами та з інших поважних причин із збереженням грошового забезпечення тривалістю не більше 10 календарних днів. Військовослужбовці, визволені з полону, отримуватимуть додаткові 90 днів відпустки із збереженням грошового забезпечення, якщо вирішили продовжити службу.

Водночас документом запропоновано скасувати строкову військову службу, замість якої передбачається запровадити базову військову підготовку. Особам віком 18-24 років буде запропоновано самостійно обрати, коли пройти військову підготовку. Вона займатиме максимум 5 місяців, при цьому за людиною буде зберігатися її робоче місце.

Бронюванню підлягатимуть:

 • держслужбовці категорії "А";
 • 50% держслужбовців категорії "Б" та "В";
 • особи, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період.

Передбачається, що у період проведення мобілізації громадяни України віком від 18 до 60 років, які перебувають на військовому обліку або зняті з нього, зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ та пред’являти його на вимогу уповноваженого представника ТЦК та СП, поліцейського, представника ДПСУ.

Нагадаємо: Кабінет міністрів 30 січня схвалив і передав до Верховної Ради оновлену версію законопроєкту про мобілізацію.

Google News
ІНФОКУРС

Читайте нас у Google News

ПІДПИСАТИСЬ
Telegram
ОПЕРАТИВНІ НОВИНИ 🎉

Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!

Нагадуємо

Дивитись
Theme

Війна

Військові РФ у передмісті Херсона атакували дроном ремонтну бригаду, є поранений

Сьогодні вранці окупанти обстріляли центральну частину м.Херсон.

16.07.2024 - 10:54

Arrow
Theme

Війна

Російські дрони поцілили по дорогам у Золочеві та Куп’янську 

У селі Богуславка Борівської громади внаслідок обстрілу КАБ горіли 3 господарські споруди. Постраждав 21-річний чоловік.

15.07.2024 - 09:50

Arrow

Вас це може зацікавити