Катування росіянами полонених українських цивільних і військових - це злочин проти людяності - Незалежна комісія ООН
Комісія ООН встановила, що застосування катувань - це воєнний злочин, який російська влада вчиняє проти українських цивільних осіб та військовополонених. Катування кваліфікуються як злочини проти людяності.
Про це йдеться в доповідіНезалежної міжнародної комісії ООН з розслідування порушень в Україні.
"На підставі отриманих доказів можна стверджувати, що російська влада діяла в рамках скоординованої державної політики застосування катувань проти українських цивільних осіб і військовополонених і в такий спосіб вчинила злочин проти людяності", - заявив голова Комісії Ерік Месе.
У доповіді йдеться, що полонених українських цивільних та військових катують в усіх окупованих областях України, а також у слідчих ізоляторах на території РФ.
Катування українців - поширена практика, а спільні закономірності в різних місцях утримання вказують на їхню системність.
Комісія виявила додаткові загальні елементи, які стосуються перенесення насильницьких практик з місць тримання під вартою у РФ до аналогічних установ на підконтрольних Росії територіях в Україні.
Колишні полонені постійно описували ті самі жорстокі методи, спрямовані на залякування, придушення, приниження, примушування й покарання.
Докази, які отримала комісія, доводять, що російська влада залучала співробітників окремих служб та органів безпеки з Росії в різних місцях позбавлення волі на окупованих територіях в Україні. Ці служби та органи діяли скоординовано та зі специфічним розподілом обов’язків під час катувань.
Крім того, сексуальне насильство як форма катувань, здебільшого проти полонених чоловічої статі, було постійним явищем у місцях тримання під вартою, що перебувають під контролем російської влади. Один з полонених заявив, що щонайменше шість разів зазнавав ударів електрошокером по геніталіях.
Постраждалі й свідки неодноразово згадували про залучення високопоставлених посадових осіб виправних установ, а також про накази, отримані менш високопоставленим персоналом. Багато із цих працівників вдавались до катувань відкрито, з явним почуттям безкарності.
Постраждалі описували фізичний біль і травми з довгостроковими або непоправними наслідками, а також відзначили серйозні психологічні труднощі, з якими вони стикаються.
Комісія також встановила, що у російських місцях тримання під вартою часто бракує медичної допомоги або полоненим свідомо відмовляють у лікуванні навіть за наявності поранень, захворювань чи необхідності в догляді після катувань.
Один український військовослужбовець розповів комісії ООН, що, попри серйозне поранення від вибуху, його численні прохання про медичну допомогу були проігноровані. Зрештою, через несвоєчасне лікування йому довелося ампутувати частину стопи.
З моменту свого створення Комісія з розслідування ситуації в Україні опитала 849 жінок і 818 чоловіків. Досліджували документи, висновки експертів та судово-медичних експертиз, фото- та відеоматеріали.
Крім того, у доповіді наголошується, що безперервні масовані атаки РФ на енергетичну інфраструктуру України призвели до блекаутів, які вплинули на мільйони цивільних українців.
Відключення світла, серед іншого, обмежували доступ до охорони здоров’я та освіти, що особливо серйозно вплинуло на дітей, людей похилого віку, людей з інвалідністю або хронічними захворюваннями. Постраждалі відзначали почуття стресу, тривоги та ізоляції.
Комісія продовжує розслідувати напади із застосуванням зброї вибухової дії, внаслідок яких постраждали цивільні особи та об'єкти обабіч лінії фронту, включно з медичними й культурними закладами, що перебувають під захистом міжнародного права, йдеться у звіті.
"Ми наголошуємо на важливості притягнення до судової та позасудової відповідальності. Встановлення осіб та карне переслідування злочинців є ключовим кроком до припинення безкарності та невіддільною частиною здійснення правосуддя для постраждалих", - йдеться у заяві.
Нагадаємо: Незалежну міжнародну слідчу комісію щодо України було створено Радою з прав людини 4 березня 2022 року відповідно до резолюції 49/1 для розслідування всіх заявлених порушень прав людини, порушень міжнародного гуманітарного права та пов’язаних злочинів у контексті агресії проти України з боку Російської Федерації.
Мандат Комісії з розслідування було продовжено Радою 4 квітня 2023 року ще на один рік у своїй резолюції 52/32 а також 4 квітня 2024 року ще на один рік через резолюція 55/23 ,
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьПолітика
Програма призупинена доки служба не розгляне усі запити, які були подані раніше, йдеться у повідомленні.
28.01.2025 - 09:30
Політика
Міністр закордонних справ Колумбії Луїс Хільберто Мурільйо заявив, що обидві країни подолали дипломатичний "глухий кут"".
27.01.2025 - 11:52