Фінляндія висунула Воїславу Тордену серйозні звинувачення у п'яти воєнних злочинах на сході України
Прокуратура Фінляндії висунула звинувачення у скоєнні воєнних злочинів на сході України засновнику і колишньому командиру військового угруповання "Русич" Воїславу Тордену (Яну Петровському).
Як повідомляє Yle прокуратура підозрює Тордена у п'яти воєнних злочинах, які були скоєні восени 2014 року.
Це перший випадок в історії Фінляндії, коли висуваються обвинувачення у воєнних злочинах, скоєних в Україні.
Зазначається, що звинувачення стосуються діяльності підозрюваного у складі підрозділу "Русич", який воював на боці підтримуваних Росією бойовиків у Луганській області проти України.
Підозрюваного звинувачують у тому, що він брав участь як заступник командира підрозділу в діях, що порушують правила ведення війни. Його та інших бійців підрозділу звинувачують у вбивстві загалом 22 українських військовослужбовців та тяжкому пораненні ще чотирьох.
Крім того, підозрюваному інкримінують дії, що суперечать нормам військового права, які стосуються способу ведення війни та поводження з пораненими та вбитими солдатами противника.
Звинувачення розглядаються у Фінляндії як міжнародні злочини відповідно до фінського законодавства.Підозрюваний не може бути екстрадований в Україну.
Зобов'язання Фінляндії здійснювати свою кримінальну юрисдикцію також має пріоритет над юрисдикцією Міжнародного кримінального суду в Гаазі.
Як повідомляє видання, справу ведуть два прокурори, які спеціалізуються на воєнних і міжнародних злочинах.
Окружний суд Гельсінкі пізніше призначить дату судового розгляду.
Нагадаємо: Ян Петровський народився в російському Іркутську, із 2004 року тривалий час проживав у Норвегії. Став відомим у цій країні через свої ультраправі зв’язки. За даними норвезької телерадіокомпанії NRK, Петровський брав участь у сирійській війні у складі ультраправого угрупування, яке воювало на боці режиму президента Башара Асада.
Норвегія депортувала Петровського до Росії у 2016 році, оскільки він вважався загрозою безпеці.
В 2017 році Петровський у інтерв'ю російському новинному сайту Meduza позіціїнував себе "російським націоналістом і патріотом".
В Україні йому оголосили підозру за ч. 1 ст. 258-3 Кримінального кодексу (створення терористичної групи чи терористичної організації). За даними українських слідчих, у період із 2014 до 2015 року воював на території України. Його було оголошено в розшук у 2016 році.
20 липня 2023 року в аеропорту "Гельсінкі-Вантаа" у Фінляндії його затримали коли він збирався летіти до Ніцци, що у Франції. Він надав фінським прикордонникам російський паспорт і посвідку на проживання, видану Фінляндією, на ім’я Воїслав Торден.
25 серпня суд залишив Яна Петровськогопід вартою.
Україна звинувачує Петровського в жорстокості щодо полонених українських солдатів та вимагала екстрадиції Петровського-Тордена, проте Верховний суд Фінляндії 8 груднявідмовивКиєву в цьому. Фінські судді послалися на рішення Європейського суду з прав людини. На думку фінського суду, в Україні Петровському загрожувало б ставлення, яке принизить його гідність.
За рішенням Верховного суду Фінляндії Петровського звільнили з-під варти. Проте фінські прикордонники відразу забрали Тордена із в’язниці. Спершу йшлося, що його, ймовірно, можуть видворити з країни. Але згодом стало відомо, що бойовика взяли під варту.
15 грудня стало відомо, щопісля відмови Києву в екстрадиції лідера неонацистського російського угруповання "Русич" Яна Петровського фінська прокуратура вирішила розпочати досудове розслідування щодо його ймовірної причетності до скоєння воєнних злочинів в Україні.
У грудні 2023 року окружний суд Гельсінкі ухвалив заарештувати росіянина Яна Петровського за підозрою у скоєнні воєнних злочинів.
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьВійна
під ворожими ударами перебували Чернігівський, Прилуцький та Ніжинський райони.
13.12.2024 - 10:17
Економіка
10-річна угода, яка оцінюється в 13 млрд доларів на рік за поточними цінами, становить 0,5% світового постачання нафти.
12.12.2024 - 14:35