ЄС не передаватиме Україні прибуток від заморожених активів Росії за 2022 та 2023 роки
Євросоюз вирішив не передавати Україні 5 млрд євро із надходжень, отриманих від інвестування заморожених активів Росії в 2022-2023.
Як пише Politico з посиланням на ще не опубліковані пропозиції, ці гроші перебуватимуть в Euroclear – органі, який володіє більшістю активів російського центробанку в Європі.
Раніше Єврокомісія запропонувала використати 90% доходів від заморожених російських активів у Європі на закупівлю зброї для України – це десь 2,5-3 млрд євро на рік. Але це кошти, отримані після 15 лютого 2024 – дати, коли країни ЄС узгодили їх передачу Україні, а прибуток, отриманий до того, залишиться в брюссельському депозитарії цінних паперів Euroclear.
Клірингова палата зберігає російські державні активи, які приносять прибуток, на 192 млрд євро. Ці кошти заморожені відколи росіяни почали повномасштабну війну.
Єврокомісія вирішила, що 5 млрд євро, які перебувають на утриманні Eruclear, будуть буфером для оплати поточних і потенційних судових позовів в Росії та інших країнах.
"Прибутки за 2022-2023 рр., пов’язані з російськими іммобілізованими активами, відокремлюються від прибутків business as usual", – йдеться в письмовій відповіді Euroclear виданню Politico.
Там додали, що не розподіляють ці прибутки між акціонерами і зберігатимуть їх до отримання подальших вказівок.
Росія подала 94 позови проти Euroclear з вимогою відшкодувати заморожені кошти, розповів журналістам обізнаний посадовець на умовах анонімності. Однак в Україні аргумент про те, що ці 5 млрд євро треба використати на судові витрати, не підтримують.
"Я ніколи не чув, що 5 мільярдів євро є буфером для Euroclear", – сказав у коментарі міністр юстиції України Денис Малюська.
Він додав, що 5 млрд євро – надто велика сума, що бути буфером у потенційних позовах.
Українські офіційні особи заявили, що ця сума також не узгоджується з тим фактом, що Euroclear зазнав лише 34 мільйонів євро втрат доходу через прямі наслідки війни, як про це говорив генеральний директор Лів Мострі.
Однак правники пояснюють, що арешт прибутку "заднім числом" був би юридичним мінним полем, що пояснює, чому пропозиція Комісії не охоплює доходи, отримані в 2022 і 2023 роках.
"Є дуже обмежені обставини, за яких нормативні акти можуть застосовуватися заднім числом", – визнав Малюська.
Нагадаємо: За два роки повномасштабної війни Брюссель так і не наважився на передачу заморожених активів Росії. Однак є прогрес у питанні передачі України прибутку від цих активів на закупівлю зброї.
Згідно з останнім звітом Світового банку, загальна ціна відновлення України досягла 486 мільярдів доларів. Він оцінює прямі збитки від війни майже в 152 мільярди доларів. І російські гроші можуть покрити значну частину цих величезних витрат на відновлення та оборону.
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьЕкономіка
До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...
20.11.2024 - 14:48
Бізнес
Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.
20.11.2024 - 10:44