В Україні спостерігається наростання темпів зростання споживчих цін упродовж всього 2021 року

Головна > Культура > В Україні спостерігається наростання тем...
Author

Марія Куренко

15.11.2021, 16:31
Shares

0

Views

812

В Україні спостерігається наростання темпів зростання споживчих цін упродовж всього 2021 року

galychyna.if.ua

Упродовж 2021 року в Україні спостерігається наростання темпів зростання споживчих цін.

Про це свідчать дані аналітичної записки Центру економічних і соціальних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень (НІСД).

Зазначається, що після обумовленого коронакризовим спадом зниження річного темпу інфляції до 2,7 % у 2020 р., індекс споживчих цін (ІСЦ) збільшився до 9 % (9 місяців 2021 р. до 9 місяців 2020 р.).

Суттєвою особливістю інфляційного процесу у цей період є випереджаюче зростання цін на товари повсякденного попиту, насамперед – продовольство. Зокрема, у вересні 2021 р. порівняно з вереснем 2020 р. вартість хліба була вищою на 17,2 %, курячих яєць – на 60,7 %, соняшникової олії – на 71,7 %, цукру – на 88 %.

При цьому вартість комунальних послуг збільшилася на 25,1 %.

Пального – на 31,2 %.

Відтак, негативний вплив зростання цін є найвідчутнішим для низькодохідних категорій населення, у бюджеті яких основні продукти харчування складають найбільшу частку.

Зазначається, що прискорення інфляції в Україні у 2021 р. стало наслідком комплексного впливу низки чинників таких як дисбаланс попиту та пропозиції на ринках. Поступове відновлення економік після коронакризового шоку започаткувало довгостроковий тренд зростання цін на сировинні енергетичні товари на світових ринках. Зважаючи на те, що енергоносії (нафта, газ, вугілля та електроенергія) є основою виробничих процесів, подорожчання ланцюговою реакцією поширилось на решту товарів та послуг. Високий рівень залежності України від імпорту енергоресурсів обумовив активний "імпорт" інфляційних чинників. З серпня 2020 р. це запустило перманентне зростання комунальних тарифів, лідером серед яких стало збільшення вартості електроенергії та природного газу.

Сформовано значні інфляційні очікування, що насамперед пов’язані з формуванням "інфляційного навісу" через значне перевищення ІСЦ темпами приросту цін виробників. Також певним стримуючим чинником інфляції є стабільність валютного курсу, обумовлена поліпшенням торговельного балансу та політикою "дорогої гривні, яку проводив НБУ.

Наразі українська економіка перебуває під впливом посилення інфляційних ризиків, які мають, насамперед, природу "інфляції витрат" та "імпорту інфляції" та можуть обумовити перевищення як прогнозного показника 2021 р. (8,1 % згідно прогнозу КМУ від липня 2020 р., 9,6 % згідно прогнозу НБУ від жовтня 2021 р.), так і встановленого на 2022 р. цільового показника інфляції (5 % ± 1 в. п.).


Google News
ІНФОКУРС

Читайте нас у Google News

ПІДПИСАТИСЬ
Telegram
ОПЕРАТИВНІ НОВИНИ 🎉

Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!

Нагадуємо

Дивитись
Theme

Економіка

20 країн-членів НАТО звернулися до України щодо партнерства або постачання військової техніки – опитування

До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...

20.11.2024 - 14:48

Arrow
Theme

Бізнес

Нюанси ПДВ при експорті: що важливо знати підприємцям для успішного ведення бізнесу?

Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.

20.11.2024 - 10:44

Arrow

Вас це може зацікавити