Ринок праці: стан та перспективи
Станом на кінець березня 2022 року в Україні налічується близько 6,5 млн. внутрішньо переміщених осіб, та ще понад 3,2 млн осіб залишили територію України, про це повідомляє Міжнародна організація з міграції.
Що відбувається з ринком праці в умовах колосальної внутрішньої міграції кадрів
01.04.2022 року на сайті robota.ua було опубліковано результ опитування роботодавців стосовно актуальних процесів, які відбуваються на ринку праці в умовах воєнного стану.
Про роботу
За результатами опитування у звичайному режимі працюють 21% респондентів, 78% повідомили про зупинення роботи (повністю та тимчасово), 1% опитаних вже перевели свій бізнес за кордон.
Про простій та скорочення
Серед причин, які спонукали компанії припинити роботу найпоширенішою є нестача фінансового забезпечення (38%). Безпосередньо від бойових дій постраждали потужності 9% опитаних та активи 24% - опинились на тимчасово окупованих територіях. Ще однією причиною зупинки роботи стала нестача кадрів.
Станом на 01 квітня 2022 гору скорочення штату вже провели 11% опитаних, ще 10% платують скоротити частину співробітників. 32% компаній відправили працівників у відпустки без збереження заробітної плати. Однак, більшість респондентів повідомили, що не скорочували та не планують скорочувати штат.
Про заробітну плату
Що стосується виплити заробітної плати, то майже 52% опитаних роботодавців зберегли виплати (повністю чи частково), 33% - не мають такої можливості. Але є компанії, які навіть здійснили виплату заробитної плати завчасно: таких серед опитаних 8%.
Про працевлаштування
На питання: Чи проводять компанії найм співробітників? - переважна більшість (75%) відповіли негативно. Майже 19% проводять найм, але в обмеженому режимі, і лише трішки більше 5% опитаних активно запрошують нових працівників.
Найкраща сітуація на ринку праці західної України. За даними порталу work.ua у Львові станом на четверте квітня на одну нову вакансію було 8,9 нових резюме. У Івано-Франківську — 12, в Ужгороді — 13,7. В Києві та Дніпрі — 16, в Одесі майже — 18 резюме на одну вакансію.
25% з усіх осіб, які нині шукають роботу у Льови це саме переселенці з інших регіонів України. Значна частина з тих, хто відгукується на вакансії дефіцитні для регіону спеціалісти. Наприклад, це технологи, менеджери середньої і вищої ланки, спеціалісти по закупівлям, аналітики, які мають досвід роботи на великих підприємствах. «Такі спеціалісти до нас раніше не заходили, хоча на них був попит» — каже Оксана Абраменко заступниця директора рекрутингової компанії Львівська консалтингова група.
Про майбутнє
Вже зараз очевидними є кілька напрямків, у яких будуть найбільш затребувані працивники:
Будівництво
Враховуючи тотальні руйнування житлового фонду, об’єктів виробничої та соціальної інфрастурктури затребуваними будуть будівельники: від архітекторів та інженерів до марярів та штукатурів. Окрім того, ринку знадобляться фахівці з продажів будівельних матеріалів. Затребуваними будуть і фахівці гірничих професій, адже будівництво потребує матеріалів, а матеріали добичі сировини.
Енергетика
Відмова від російських енергоносіїв внесе відчутні зміни в енергетику. Мають бути нарощені зусилля з розвідування нових родовищ нафти та газу, розвиток так званої зеленої енергетики. Можливо буде переглянуто підхід до згортання атомної енергетики. Отже ці галузі так само потребуватимуть спеціалістів. До речі нещодавно на Львівщині відкрили нове газове родовище, про що докладніше ми писали тут
IT-сфера
Ріст та розширення цього ринку продовжиться. Все більше компаній упевнились в необхідності переходу на електронних документообіг та збереження архівів у хмарних ресурсах. Компанії будуть все більше налагоджувати можливості дистанційної роботи. Широкомасштабні бойові дії продемонстрували ефективність таких стратегій задля збреження інформації та зв’язків трудових колективів.
Логістика
Враховуючи вже накладені на рф та рб санкції доставки вантажів черех їх території будуть або не можливі взагалі або вимагатимуть набагато бильших ресурсів. Україна має скористатисть своїм географічним положенням та стати частиною нового Шовкового шляху, для забезпечення доставки товарів з Китаю. На цьому ринку знайдуть роботу водії, і портові робітники, і дорожні будівельники, і стратеги, які шукатимуть оптимальних інтелектуальних рішень.
Медицина та соціальна сфера
Війна завдає шкоди не тільки майну. Вона засіхає на найцінніше - жіття та здоров’я людей. Після війни потреба в медиках так само залишиться. До них мають доєднатись реабілітологи.
Не можна ігнорувати й потреби у психологічній підтримці. Зокрема, затребуваними будуть дитячі психологи, покликані мінімізувати впливи жахів війни на психіку дітей.
Безпека
Ми вже розуміємо, що українцям доведеться жити в умовах постійної загрози зі сторони рф та рб. Тому попит на професійних військових буде триматись.
Так само триматиметься попит на спеціалистів ДСНС, яким доведеться працювати з розмінуванням звільнених територій та на співробітників органів МВС та СБУ, робота яких буде спрямована на боротьбу з мародерами, диверсантами, колаборантами та зрадниками.
Щодо заробітних плат, то як зазначає Економічний експерт Андрій Новак "Рівень соціального забезпечення після війни значно покращиться завдяки фондам міжнародної підтримки, які поповнюватимуть сотні світових компаній. Тому в соціальному плані на нас чекає справжнє поліпшення. Неодразу, звичайно, а поступово, але ми відчуємо, що на наші зарплати та пенсії ми можемо купувати більше товарів та послуг, ніж раніше".
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьЕкономіка
До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...
20.11.2024 - 14:48
Бізнес
Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.
20.11.2024 - 10:44