Податки в умовах війни: актуальні зміни та новації

Головна > Політика > Податки в умовах війни: актуальні зміни ...
Author

Марія Куренко

21.03.2022, 13:47
Shares

3

Views

778

Податки в умовах війни: актуальні зміни та новації

censor.net

Війна триває і ведеться вона на всіх фронтах. Про те, як держава намагається боротись на економічному фронті, шляхом внесення змін до податкового законодавства розповідаємо нижче.

17 березня 2022 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану"

Основні зміни та новації:

Єдиний податок, податок на прибуток

1. Держава пропонує суб’єктам господарювання з 1 квітня 2022 року та протягом всього строку дії правового режиму воєнного стану скористатись перевагами спрощеної системи оподаткування.

Платниками єдиного податку ІІІ групи можуть стати ФОП та юридичні особи у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 10 мільярдів гривень (до внесення змін ліміт втсановлювався на рівні 10 мільйонів гривень). Окрім того, знято обмеження щодо кількості осіб, які можуть перебувати у трудових відносинах з таким СПД. Також знято майже всі обмеження щодо видів діяльності, які не можуть провадитись платниками єдиного податку ІІІ групи.

В той же час як і раніше, не можуть бути платниками єдиного податку особи, які здійснюють:

  • діяльність в сфері азартних ігор;
  • обмін іноземної валюти;
  • операції з підакцизними товарами;
  • видобуток, реалізацію корисних копалин;
  • страхові брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії інші фінансові установи;
  • фізичні та юридичні особи - нерезиденти.

Особам, які у період воєнного стану виявлять бажання перейти на спрощену систему, держава пропонує замість податку на прибуток та ПДВ сплачувати єдиний податок в розмірі 2% від обороту.

Окрім того, держава надає можливість компаніям достроково припинити статус платника єдиного податку за ставкою 2% від обороту та повенутись до попередньої системи оподаткування. Таке повернення відбудеться з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому прийнято рішення про відмову від спрощеної системи.

2. ФОП - спрощенці першої та другої групи з першого квітня 2022 року та до припинення воєнного стану можуть скористатись правом не сплачувати єдиний податок та не звітувати за періоди у яких єдиний податок не сплачувався.

Єдиний соціальний внесок

1. ФОП І та ІІ групи, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерських господарств у період з 01 березня 2022 року до припинення або скасування воєнного стану в Україні та протягом дванадцяти місяців після припинення або скасування воєнного стану мають право не сплачувати ЄСВ за себе та не звітувати по вказаному податку за періоди у яких ЄСВ не сплачувався.

2. Платники єдиного податку ІІ та ІІІ групи мають право за власним рішенням не сплачувати єдиний внесок за найманих працівників, призваних під час мобілізації на військову службу до Збройних Сил України. Нарахований роботодавцем ЄСВ за таких осіб сплачується за рахунок коштів державного бюджету.

3. На період дії режиму воєнного стану та протягом 3 місяців після його скасування не застососуються штрафні санкції за порушення законодавства про ЄСВ, не нараховується пеня, а нарахована має бути списана.

4. Введено мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період дії правового режиму воєнного та протягом трьох місяців після його припинення.

Податок на додану вартість

1. Ставка ПДВ на операції з постачання пального знижена з 20% до 7%

2. Від сплати ПДВ звільняються товари, які були знищенні в ході бойових дій чи реквізовані на потреби оборони

3. Дозволяється включати до податкового кредиту з ПДВ суми по яких податкові накладні ще не були зареєсровані на підставі необхидних для такої операції первинних документів. Такі податкові накладні мають бути зареєсровані протягом 6 місяців з моменту припинення воєнного стану

Акцизний податок

1. Тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України скасовано акцизний податкок на пальне (бензин, дизельне пальне та газ).

Податок на доходи фізичних осіб

1. Не оподатковуються ПДФО суми благодійної допомоги виплачені на користь:

  • учасників бойових дій,
  • працивників підприємств, установ організацій, які безпосередньо залучені до заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації або на корість членів їх сімей
  • фізичних осіб, які мешкають (мешкали) на території населених пунктів, де проводяться (проводилися) бойові дії

Плата за землю

1. У період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено воєнний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю (земельний податок та орендна плата) за наступні земельни ділянки:

  • розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії,
  • розташовані на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації
  • визначені обласними військовими адміністраціями як засмічені вибухонебезпечними предметами та/або на яких наявні фортифікаційні споруди.

2. У 2022 та 2023 роках не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за землі сільськогосподарських угідь, які розташовані на територіях ведення бойових дій, тимчасово окупованих територіях та замінованих територіях.

Еклогічний податок

1. Екологічний податок за 2022 податковий рік не сплачується за об’єктами оподаткування, що розташовані на територіях, на яких ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями Російської Федерації.

Наостанок, хотілось би ще раз закликати підприємців відновлювати свою діяльність там де це можливо, або розглянути можливість евакуювати свій бізнес на більш безпечні території, про те як це зробити ми писали тут.

Google News
ІНФОКУРС

Читайте нас у Google News

ПІДПИСАТИСЬ
Telegram
ОПЕРАТИВНІ НОВИНИ 🎉

Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!

Нагадуємо

Дивитись
Theme

Економіка

20 країн-членів НАТО звернулися до України щодо партнерства або постачання військової техніки – опитування

До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...

20.11.2024 - 14:48

Arrow
Theme

Бізнес

Нюанси ПДВ при експорті: що важливо знати підприємцям для успішного ведення бізнесу?

Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.

20.11.2024 - 10:44

Arrow

Вас це може зацікавити