Обмін пошкоджених банкнот: роз’яснення НБУ
Готівка може бути пошкоджена внаслідок пожеш, підтоплень, механічним шляхом тощо.
Причин, для паніка немає, адже в Україні діє механізм обміну пошкоджених купюр національної валюти.
Порядок заміни гривневих банкнот
В залежності від ступеню пошкодження існують два порядки заміни гривневих банкнот:
1. Для грошей, які не зазнали значного пошкодження
Для обміну такі банкноти мають відповідати критеріям платіжності, зокрема:
- зберегли цілу частину площею не менше ніж 55% своєї початкової площі;
- розірвані (чи розрізані) на дві частини банкноти, на яких збереглись обидва однакові номери та серія, і загальна площа цих частин є не меншою, ніж 55% початкової площі банкноти.
Критерії платіжності затверджені Постановою Правління НБУ від 03.12.2018 № 134.
Для обміну таких пошкоджених банкнот гривні на придатні до обігу купюри необхідно звернутись до будь-якого банку України. Банк повинен безкоштовно їх обміняти, якщо вони не мають ознак підроблення.
Процедура обміну передбачає:
- банк, за заявою власника, вилучає пошкоджені грошові кошти з обігу та направляє їх для експертизи до НБУ;
- НБУ перевіряє купюри на справжність та платіжність;
- за результатами таких досліджень банк відшкодовує клієнту відповідну суму грошових знаків національної валюти, які визнані справжніми і платіжними.
2. Для банкнот, які зазнали значних пошкоджень, внаслідок пожеж, стихійних лих чи за інших обставин, через якы купюри втратили ознаки платіжності
Для обміну таких коштів необхідно звернутись до регіональних підрозділів грошового обігу Національного банку України, які сьогодні працюють у Дніпропетровській, Одеській, Хмельницькій та Львівській областях. Перед візитом до підрозділів НБУ рекомендує уточнити інформацію щодо графіку роботи за телефонами.
У випадку, якщо у вашому регіоні не працюють спеціальні підрозділі НБУ, можна звернутись до найближчого відділення уповноважених банків:
Ощадбанк https://www.oschadbank.ua/map;
Приватбанк https://privatbank.ua/map;
Райффайзен банк https://raiffeisen.ua/ru/viddilennya;
ПУМБ https://about.pumb.ua/map.
Прийняттю рішення про відшкодування пошкоджених гривневих банкнот передує прведення експертизи, ціллю якою є визначення їх номіналу та переконання в тому, що вони не є підробленими. Таке дослідження проводять виключно підрозділи НБУ. Уповноважені банки самостійно не обстежують пошкоджені банкноти, а пакують їх та передають до відповідних підрозділів НБУ.
Зауважте, що у разі, якщо ваші гроші пошкоджені внаслідок пожежі чи іншого лиха до своєї заяви про обмін бажано надати відповідну довідку. У разі, якщо такого документу немає - опишіть обставини пошкодження прямо у заяві на обмін.
За результатами проведення експертизи клієнтам відшкодовується сума грошових знаків національної валюти, які виявлені фахівцями НБУ з групи пошкоджених банкнот, з втраченими внаслідок пожежі платіжними ознаками, але без ознак підроблення.
Зауважимо: Якщо за результатами дослідження банкноти будуть визнані підробленими або навмисно пошкодженими з метою вчинення кримінального правопорушення, їх вилучать з обігу без відшкодування вартості та передадуть правоохоронним органам для проведення розслідувань.
Слідкуйте за оновленням інформації щодо роботи банківської системи в умовах воєнного стану на нашому сайті https://info-kurs.com/ або на спеціальному порталі НБУ.
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьЕкономіка
До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...
20.11.2024 - 14:48
Бізнес
Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.
20.11.2024 - 10:44