Колабораціонізм: підводимо перші підсумки
Понад місяць тому набули чинності зміни до Кримінального кодексу України, якими встанволено відповідальність за колабораційну діяльність.
Перший пішов
15 березня 2022 року Кримінальний кодекс України був доповнений ст. 111-1 Колабораційна діяльність, а вже 30 березня 2022 року Офіс Генерального прокурора повідомив про спрямування до суду обвинувального акта стосовно чоловіка за здійснення колабораційної діяльності (ч. 1 ст. 111-1 КК України).
Досудовим розслідуванням встановлено, що 25 березня 2022 року мешканець м. Краматорська записав на мобільний телефон відео, у якому заперечував здійснення збройної агресії РФ проти України та публічно закликав громадян до підтримки незаконних рішень та дій держави-агресора. У подальшому він виклав запис на власну сторінку у соціальної мережі TikTok.
Загалом, станом на 18 квітня 2022 року ДБР вручило близько 40 підозр за статтями про державну зраду та колабораціонізм. Всього ж за вказаними статтями відкрито понад 240 кримінальних проваджень - про це в ефірі загальнонаціонального телемарафону повідомила радниця з комунікацій ДБР Тетяна Сапʼян.
Трохи теорії
Вперше термін "колабораціонізм" в жовтні 1940 року використав генерал Анрі Петен який очолював так званий режим Віші та закликав французів до співпраці з нацистською Німеччиною.
В загальноприйнятому значенні колабораціонізм - добровільна співпраця населення або громадян держави з ворогом в інтересах ворога-загарбника на шкоду самій державі чи її союзників і участь у переслідуванні патріотів країни, громадянином якої є колаборант.
Радянський союз, як завжди, пішов своїм особливим шляхом і прирівнював до колаборантів також партизанів та військовополонених, а також осіб, які були насильно примушені до співпраці загарбником в умовах окупації.
Колабораціонізм може проявлятись у всіх сферах життя:
- військовій - служба у військових чи поліцейських структурах ворога;
- політико-адміністративній - займання посад чи робота в органах влади, створених ворогом;
- економічній - виготовлення продукції для ворога його матеріально-технічне забезпечення
- культурній чи духовній - поширення пропагандиських наративів держави-агресора
На побутовому рівні так само проявляється колабораціоналізм, наприклад якщо особа встановлює дружні відносини з ворогом.
І хоча саме поняття набуло широкого застосування, колабораціонизм довгий час не формалізувався у юридичну категорію та за нього не встановлювалась відповідальність.
Так, лідери колаборантського руху Франції Петен і Лаваль отримали вироки за державну зраду, так само як і Президент Першої Слоацької Республіки Тісо, міністр оборони Югославії Мілан Недич та інші.
За менш тяжкі форми співпраці з адміністраціями опупантів деякі країни ввели такі склади злочінив як "непатріотична поведінка", яка каралась позбавленням громадянських прав чи обмеженням доступу до певних посад чи професій. До таких заходів вдавались у Франції та Бельгії.
Більшість правників сходяться в думці, що дії по добровільній співпраці з ворогом охоплюються іншими складами злочинів, передбачених Розділом І Кримінального кодексу України "Злочини проти основ національної безпеки України".
Правове регулювання в Україні
Дискусії навколо необхидності криміналізувати діяльнисть по співпраці з ворогом почали точитись ще у 2014 році - одразу після початку першої фази російсько-української війни.
Звісно, юридична доцільність виокремлення певних дій в окремий склад злочину є сумнівною, але в умовах повномасшабної війни соціально-психологічна складова не менш важлива при прийнятті подібних рішень.
Тож, 03 березня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність"
Відповідно до вказаного закону колабораційною діяльністю за яку наступає кримінальна відповідальність вважається:
- публічне заперечення збройної агресії проти Україні та/або тимчасової окупації її територій
- публічні заклики до підтримки та співпраці з державою-агресором
- добровільне зайняття посад чи виконання роботи в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території, в тому числі по організації та проведенню виборів, референдумів на тимчасово окупованих територіях
- здійснення пропаганди проти України в закладах освіти
- передача ресурсів збройним форуванням держави-агресора, або спільне ведення господарської діяльності з нею
- організація та проведення політико-інформаційних заходів (з’їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо) спрямованих на підтримку держави-агресора
На колаборанта може чекати покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років, конфіскація майна та заборона займати певні посади.
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьЕкономіка
До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...
20.11.2024 - 14:48
Бізнес
Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.
20.11.2024 - 10:44