Грошове забезпечення військовослужбовців

Головна > Бізнес > Грошове забезпечення військовослужбовців
Author

Олександр Талов

08.04.2022, 20:32
Shares

3

Views

1 268

Грошове забезпечення військовослужбовців

ukrinform.ua

24 лютого 2022 року в Україні запроваджено правовий режим воєнного стану та оголошену загальну мобілізацію.

До лав ЗСУ та інших формувань, які забезпечують оборону держави призвано тисячі військовозобов’язаних: резервістів, добровольців та інших осіб, що підлягають мобілізації.

У зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, військовослужбовцям надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Однією з таких гарантій є достатнє грошове забезпечення.

Оскільки законодавство, яке регулює питання грошового забезпечення військовослужбовців є вузькопрофільним та специфічним, закономірно, що в осіб, які вперше стали до лав ЗСУ виникає ряд питань, на які відповімо в ций статті.

Найперше, що потрібно зауважити, що військовослужбовець не є працівником, а його відносини з війсковою частиною не є трудовими.

Так, відповідно до Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", військовослужбовці - це громадяни України, які проходять військову службу у складі Збройних Сил України та інших військових формувань. При цьому згідно зі статтею 2 вищезазначеного Закону військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни.

З наведеного випливає кілька важливих висновків:

  • норми трудового законодавства не розповсюджуються на військовослужбовців
  • військовослузбовці за виконання службових обовязків отримують не заробітну плату, а грошове забезпечення,
  • порядок нарахування та виплати грошового забезпечення військовослужбовців не регулюється КзПП та Законом України "Про оплату праці", а регулюється рядом профільних норматівно-правових актів (посилання далі по тексту).

Види грошового забезпечення військовослужбовців (п. 2 Розділу І Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого Наказом МО України від 07 червня 2018 року № 260:

Щомісячне основне забезпечення, до якого належить:

  • посадовий оклад;
  • оклад за військовим званням;
  • надбавка за вислугу років.

Посадові оклади військовослужбовців визначаються на основі тарифних коефіцієнтів. Постановою № 704 встанволено, що посадовий оклад визначається, шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 р., на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14 до Постанови № 704.

Щомісяче додаткове забезпечення, до якого належить:

  • підвищення посадового окладу (наприклад, за проходження військової служби у гірських районах);
  • надбавки (наприклад за службу в ССО, за кваліфікацію чи почесні звання);
  • доплати (наприклад за науковий ступінь та вчене звання);
  • винагорода військовослужбовцям, які обіймають посади, пов’язані з безпосереднім виконанням завдань із забезпечення кібербезпеки та кіберзахисту;
  • премія (нараховується за наказом командира відповідно до особистого внеску військовослужбовця у загальні результати служби. Може зменшуватись у разі накладення дисціплинарного стягнення чі взагалі не нараховуватись у випадках, передбачений п/ 5 Розділу ХVІ Постнови № 260).

Одноразове додаткове забезпечення, до нього належать:

  • винагороди (наприклад за розминування, за бойове чергування, за вололазні роботи тощо)
  • допомоги (наприклад одноразова допомога по укладенню першого контракту, допомога на оздоровлення та ін.)

Також Потановою 704 передбачено, що військовослужбовцям можуть виплачуватись інші види виплат, які здійснюються відповідно до чинного законодавства України.

Так, 28 лютого 2022 року КМУ прийнято Постанову № 168, якою встанволено додаткові виплати військовослужбовцям на період дії воєнного стану, а саме:

  • 30 тисяч гривень - військовослужбовцям (окрім строковиків), які несуть службу в органах і установах, що розташовані в межах адміністративно-територіальних одиниць, на території яких надається допомога в рамках Програми “єПідтримка”.

Такі території визначені в додатку до розпорядження Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 204. Наразі до таких територій відносяться: Волинська, Дніпропетровська, Донецька, Житомирська, Запорізька, Київська, м. Київ, Луганська, Миколаївська, Одеська, Сумська, Харківська, Херсонська, Чернігівська області.

При цьому зазначена додаткова винагорода може бути збільшена до 100 тисяч гривень, для тих військовослужбовців (в тому числі строковикам), які беруть безпосередню участь у бойових діях або забезпечують здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в вищезазначених районах у період здійснення зазначених заходів.

Зазначена винагорода розраховується пропорцийно фактичному часу виконання завдань в зонах ведення бойових дій.

Претендувати на виплату підвищеної до 100 тис. грн. додаткової винагороди мають право також військовослужбовці, яких було поранено чи захоплено в полон. Зазначена додаткова винагорода також нараховується військовослужбовцям, які загинули під час виконання обов’язків на територіях ведення бойових дій.

Враховуючи, що військовослужбовці не є працівниками та на них не розповсюджуються гарантії встанволені нормами трудового законодавства, то за службу понад установлений службовий час, у дні відпочинку, святкові, вихідні та неробочі дні грошове забезпечення військовослужбовцям додатково не виплачується.

Місячне грошове забезпечення військовослужбовців виплачується за календарний місяць. Період виплати забезпечення залежить від його виду:

  • щомісячне основне та додаткове забезпечення - в поточному місяці за минулий;
  • одноразове додаткове забезпечення - в місяці, коли видали наказ про виплату, або в наступному після місяця, в якому наказом оголосили про виплату.

Забезпечення виплачується на підставі наказу командира частини, де військовослужбовець перебуває на службі.

Зауважте, що військовозобов’язані, які були призвані на військову службу під час мобілізації набувають нового юридичного статусу — військовослужбовці, в наслідок чого, на них розповсюджуються всі норми щодо грошового забезпечення військовослужбовців, передбачені Законом України "Про соціальний і правовий статус військовослужбовців і членів їх сімей" та віщезазначеними підзаконними нормативно-правовими актами.

Окрім того, варто пам’ятати, що за мобілизованими особами протягом всього часу перебування ними на службі в особливий період чи до моменту їх фактичного звільнення зі служби зберігається місце роботи, посада та середній заробіток (ст. 119 КзПП

Також потрібно відзначити, що грошове забезпечення різних категорій військовослужбовців строкової служби відрізняється від грошового забезпечення осіб, що служать за контрактом та мобілізованих. Такі особливості визначені Порядком № 260.

Наостанок наведено номер телефону, для звернень, у випадку необхідності додаткових консультацій з приводу грошового забезпечення військовослужбовців:

Департамент фінансів Міністерства оборони України (044) 271-35-59.

Google News
ІНФОКУРС

Читайте нас у Google News

ПІДПИСАТИСЬ
Telegram
ОПЕРАТИВНІ НОВИНИ 🎉

Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!

Нагадуємо

Дивитись
Theme

Війна

Через дронову атаку росіян на Сумщину 2 людини загинули, 12 отримали поранення

Російські ударні дрони, які вранці 22 листопада атакували Суми, були споряджені шрапнеллю.

22.11.2024 - 09:46

Arrow
Theme

Війна

Росія вранці запустила по Дніпру міжконтинентальну балістичну ракету, "Кинджал" та сім Х-101

Підрозділи зенітних ракетних військ знищили шість ракет Х-101.

21.11.2024 - 10:35

Arrow

Вас це може зацікавити