Газпром програв у суді ЄС польській PGNiG у справі про свої неринкові практики
Суд Європейського союзу підтримав правопольської державної нафтогазової компанії PGNiG та скасував рішення Єврокомісії, яка відхилила скаргу компанії на монопольну практику Газпрому.
Відтак, Єврокомісія повинна буде знову розглянути скаргу PGNiG щодо дій Газпрому, повідомляється на офіційному сайт польської компанії, інформує Інфокурс.
Як зазначається, 2 лютого 2022 року Суд Європейського Союзу вирішив справи щодо двох скарг, поданих PGNiG SA на рішення Європейської комісії. Перший стосувався ухваленого у 2018 році рішення щодо прийняття зобов'язань Газпрому за результатами антимонопольного розслідування Комісії. Друга скарга стосувалася рішення 2019 року, в якому Комісія відхилила скаргу PGNiG від 2017 року на монопольну практику Газпрому на польському ринку.
“Перемога в суді ЄС означає, що Єврокомісія вдруге повинна буде розглянути скаргу PGNiG з 2017 року. Ми розраховуємо на те, що Єврокомісія використає можливість, яку дає їй нинішній вирок, аби здійснити рішучі кроки щодо порушення Газпромом права конкуренції”,- повідомив з цього приводу голова правління PGNiG Павел Маєвський.
Слід наголосити, що рішення суду ЄС не підтверджує правомірності дій "Газпрому" - як нинішніх, так і минулих. Судові рішення просто встановили, що Комісія припустилася помилок і порушень при прийнятті рішень, але вони не були досить грубими, щоб виправдати скасування рішення про прийняття зобов'язань.
Нагадаємо: Закупку газу в Росії Польша здійснює на підставі так званого Ямальського контракту між країнами, який був підписаний в 1996 році та пролагований в 2010 році. За формулою take-or-pay, яку Газпром нав'язав польській компанії, PGNiG мусить до кінця 2022 року здійснювати щорічні закупки у розмірі не менш ніж 8,7 млрд кубометрів газу. Польща вже задекларувала, що не підписуватиме з Росією новий довгостроковий контракт, а робитиме ставку на власний видобуток, постачання газу з шельфу Норвезького моря газопроводом Baltic Pipe і купівлю скрапленого газу у США та країнах Перської затоки, які постачатимуться до LNG-терміналу у місті Свіноуйсцє.
Водночас Польща кілька разів ініційовувала зниження ціни на російський газ у довгостроковому контракті. В 2012 році Газпром погодився на зниження на 10% ціни на газ для PGNiG, що дало змогу закрити розгляд справи в арбітражному суді у Стокгольмі. В 2017 році польська компанія вдруге ініціювала переговори з Газпромом про зниження ціни, сторони не домовилися, і справа знову опинилася у Стокгольмському арбітражі.
У березні 2020 року суд ухвалив рішення на користь Польщі, зобов’язавши російську компанію виплатити PGNiG 1,5 млрд дол. компенсації за отриманий з 2014 року газ за завищеними цінами. У липні 2020 року Газпром погасив цю заборгованість перед польською компанією.
Читайте нас у Google News
Останні новини
Даруємо квитки в кіно своїм підпісникам!
Нагадуємо
ДивитисьЕкономіка
До пʼятірки країн, від яких найчастіше надходять запити українським виробникам, входять такі члени НАТО як Литва, США, Велика Британія, Чехія та Латві...
20.11.2024 - 14:48
Бізнес
Перед виходом на іноземні ринки, краще отримати консультацію спеціалістів.
20.11.2024 - 10:44